2249/​765

Kurt Østervig (f. 1912, d. 1986)

Et sæt på fire stole af palisander, betrukket i sæder med sort skind. Model 27. Udført hos Brande Møbelindustri. 1960'erne. (4)

Model præsenteret på Møbelfabrikantforeningens møblemesse i Fredericia 1954.

Litteratur: Mobilia no. 6, juni 1955, s. 7 i annonce.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Let falmede. Skind med nogle krakelerimger.

Moderne kunst og design (udskudt), 8. december 2022

Vur­dering

8.000 DKK

Hammerslag

5.500 DKK

5.500 DKK
5.000 DKK