2249/765
Kurt Østervig (f. 1912, d. 1986)
Et sæt på fire stole af palisander, betrukket i sæder med sort skind. Model 27. Udført hos Brande Møbelindustri. 1960'erne. (4)
Model præsenteret på Møbelfabrikantforeningens møblemesse i Fredericia 1954.
Litteratur: Mobilia no. 6, juni 1955, s. 7 i annonce.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Let falmede. Skind med nogle krakelerimger.
Moderne kunst og design (udskudt), 8. december 2022
Vurdering
Hammerslag