Poul Kjærholm (f. Østervrå 1929, d. Hillerød 1980)
”PK 31/2”. Fritstående to-personers sofa med stel af matforkromet fjederstål. Sider, ryg og løse hynder betrukket med patineret cognacfarvet skind. Designet 1958. Udført og stemplet hos E. Kold Kristensen. L. 137.
Købt af nuværende ejers forældre på “Den Permanente” den 25. juli 1981. Kopi af originalfaktura er vedhæftet fotos.
Litteratur: “Poul Kjærholm”, Arkitektens Forlag, 1999, s. 98–99.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Stel med overfladeridser og mærker. Falmet. Skind med patina og overfladeridser. Stemplet sidder på oversiden af tværvangen, vender op mod underside af sofa.
Moderne kunst og design, 11. maj 2021