1946/41
Græsk Gudsmoder “Hodegetria” ikon. Hodegetria betyder vejviseren på græsk, navnet henviser til, at Gudsmoderen på ikonen med sin hånd viser hen mod Jesusbarnet. Tempera på træpanel med forsænket billedflade. Hoveddel af triptykon(manglende fløjdøre). 18. årh. 24,5×19.
Manglende fløjdøre. Ormehuller. krakeleringer samt afskalninger.
Ældre malerier, møbler og varia, 11. november 2019
Vurdering
Hammerslag
46 bud