2438/724
Kähler (d. 1900, Keramikværksted, Næstved)
Vase af lertøj dekoreret med orange uranglasur. Sign. HAK. Udført hos Kähler. H. 24.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Enktelte mindre afslag på fodrand.
Moderne kunst og design, 17. september 2024
Vurdering
Hammerslag