911/​140

Nicolas Poussin, efter, 17. årh.

Venus og Adonis. Usigneret. Olie på lærred. 75×100.

Poussins original befinder sig på Rhode Island School of Design Museum (inv. nr. 54.186).

Proveniens: Antagelig solgt på auktion fra Palazzo Braschi, Rom 1850. Herefter Valbygaard ved Slagelse. Herefter solgt på auktion hos Kunsthallen i 1995.

Ældre malerier og tegninger, 29. november 2022

Vur­dering

20.000–25.000 DKK

Hammerslag

14.000 DKK