Nicolas Poussin, efter, 17. årh.
Venus og Adonis. Usigneret. Olie på lærred. 75×100.
Poussins original befinder sig på Rhode Island School of Design Museum (inv. nr. 54.186).
Proveniens: Antagelig solgt på auktion fra Palazzo Braschi, Rom 1850. Herefter Valbygaard ved Slagelse. Herefter solgt på auktion hos Kunsthallen i 1995.
Ældre malerier og tegninger, 29. november 2022