2009/​376 Emil Bærentzen m.fl., 19.-20. årh.: En samling prospekter, et portræt, roser m.fl. Variable mål. (7)

Be­skriv­el­se

En samling prospekter, et portræt, opstilling med roser samt interiør med hunde. Delvist sign. og trykbetegnede. Bly på papir, kolorerede kobberstik m.fl. Lysmål 11×14,5–23×29,5. (7)

Undersøgt i ramme. Papiret er gulnet. Fugtpletter. Enkelte revner og farveafskalninger.

Ældre malerier, møbler og varia, 24. februar 2020

Kunstner

Emil Bærentzen m.fl., 19.-20. årh. (f. København 1799, d. sst. 1868)

Vur­dering

2.000 kr.

Hammerslag

1.050 kr.

1.050 kr.
1.000 kr.