1632/633
Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
“PH 3/2 Treph”. Jubilæumsbordlampe med stel af bruneret messing, skærme af fler-lags opalglas, skærmophæng med støbte ben. Typenr. 94–00173. Udført hos Louis Poulsen, 1994. H. 45.
Udført i begrænset antal hos Louis Poulsen 1994 i anledning af Poul Henningsens 100 års jubilæum.
Litteratur: “Tænd!”, s. 206.
Stand
Let brugsslitage. Enkelte ridser og mærker. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Auktion
Moderne kunst og design, 9. august 2016
Kategori
Vurdering
Solgt
Hammerslag
9 bud
Tidspunkt | Byder | Bud |
---|---|---|
(Autobud) | ||