895/​52

Axel Hjalmar Ender (f. Asker 1853, d. Kristiania 1920)

En ung kvinde bringer vand ud til dyrene på marken. Sign. Axel Ender 1915. Olie på lærred. 75×54.

Mindre afskalninger. Behov for let overfladerensning.

Malerier, 9. juni 2020

Vur­dering

30.000–40.000 kr.

Hammerslag