1837/​841

Alf Johannesson

Tre-personers sofa med stel af teak, betrukket med grønt uld. Udført for Illums Bolighus ca. 1960. L. 181.

Litteratur: Illums Bolighus katalog 1959–60, side 30 og 54.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Porøst skum, primært i sædehynde.

Moderne kunst og design, 11. september 2018

Vur­dering

6.000 DKK

Hammerslag

4.000 DKK

4.000 DKK