1837/841
Tre-personers sofa med stel af teak, betrukket med grønt uld. Udført for Illums Bolighus ca. 1960. L. 181.
Litteratur: Illums Bolighus katalog 1959–60, side 30 og 54.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Porøst skum, primært i sædehynde.
Moderne kunst og design, 11. september 2018
Vurdering
Hammerslag