Igor Alexandrovich Popov (f. Kharkiv 1927, d. 1999)
“Frost”. Udsigt over Moskva Park. Sign. Igor Popov 69 (med kyrilliske bogstaver). Olie på lærred. 56×87.
Proveniens: Kunstsamlingen efter en tidligere europæisk general, som var tilknyttet den russiske ambassade i Moskva 1970–1989. Ved udstationeringen erhvervede han adskillige kunstværker, heriblandt nærværende maleri. Herefter hans datter til nuværende ejer.
Behov for overfladerens. Thre minimale afskalninger omkring solen i det øverste, højre hjørne, samt minimale krakeleringer langt rammekanten. Minimal krakelering over solen. Maleriet kan have behov for opstramning.
Russisk kunst og antikviteter, 2. december 2021