2014/​8500

Christen Købke (f. København 1810, d. sst. 1848)

Portræt af en herre. Sign. med dedikation Til F. Sødring d. 31 Mai 1834 fra Christen Købke. Blyant og lavering på papir. Lysmål 25,5×20.

Proveniens: Bagermester Reinhard van Hauen.

Litteratur: Hans Edvard Nørregård-Nielsen “Christen Købke. Doseringen og Frederiksborg”, Vol. II, København 1996, “Ubekendt mand” fig. 24, gengivet s. 30.

Gulnet. Mindre misfarvninger. Misfarvninger i begge øverste hjørner efter tidligere montering. Rester/tape efter tidligere montering i det to øverste hjørner på bagsiden.

Kunst på papir, 30. marts 2020

Vur­dering

15.000–20.000 DKK

Hammerslag

29.000 DKK

15 bud

(Autobud) 29.000 DKK
28.000 DKK
(Autobud) 27.000 DKK
26.000 DKK
(Autobud) 25.000 DKK
24.000 DKK
(Autobud) 23.000 DKK
22.000 DKK
(Autobud) 21.000 DKK
20.000 DKK
19.500 DKK
(Autobud) 19.000 DKK
18.500 DKK
10.500 DKK
10.000 DKK