841/416
Keshan tæppe, Persien. Unikt nichedesign båret af søjler, midte med påfugle bårende på den persiske krone. Urørt stand. 20. årh.s midte. 208×133.
Proveniens: Hidhørende fra stor dansk samling.
Dette emne handles i fuldmoms
Russisk kunst, varia og møbler, 6. juni 2013
Vurdering
Hammerslag