2413/850
Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“Folkestolen” og “CH 37”. Et sæt på tre stole af bøg og armstol af eg. Udført hos FDB og Carl Hansen & Søn. (4)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Nogle skjolder på sæder. Delvist defekt flet.
Moderne kunst og design, 26. marts 2024
Vurdering
Hammerslag
17 bud