2444/​521

Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)

“GE 500”. Højrygget lænestol med stel af eg. Løse hynder i sæde og ryg samt armlæn betrukket med brunt skind, kileformede ben med hjul. Formgivet ca. 1970. Udført hos Getama.

Præsenteret på Scandinavia Furniture Fair 1972.

Model GE 500 var kun i produktion i en kort periode i begyndelse af 1970erne da efterspørgslen udeblev. Det antages, at den samlede produktion af sofaer, lænestole og en tilhørende højrygget lænestol var på 50–100 enheder i alt. Generelt ses modellen meget sjældent.

Litteratur: Mobilia no 204/204 1972, side 12.

Litteratur: Design from Scandinavia No. 5. s. 108.

Stand

Fremstår med alders- og brugsslitage. Nogle ridser og mærker.

Eftersyn
I Aarhus
Auktion
Kategori
Sælges
Vur­dering

12.000–15.000 DKK

Næste bud

Dit maksbud

Hvordan fungerer maksimumbud?