734/​1512

Louis Gurlitt (b. Altona 1812, d. Naundorf 1897)

Skånsk landskab med udsigt mod Kullen. 68×95.

Proveniens: Hans Wilhelm og Inger Saxild, sidstnævntes auktion, Museumsbygningen 10, september 1999 nr. 56. Louis Gurlitt var i 1837 blevet gift med Anne Elisabeth (Elise) Saxild og tilbage herfra stammer nærværende maleri.Statens Museum for Kunst ejer to motiver fra Kullen. Det første er et måneskinslandskab dateret 1834, det andet Kullens stejle klipper dateret 1839. Maleriet her stammer fra samme periode.

Additional Remarks

Auction

Selected Paintings, 8 September 2004

Category
Estimate

100,000–125,000 DKK

Price realised

Not sold