899/​167

Johan Thomas Lundbye (f. Kalundborg 1818, d. Bedsted 1848)

“Hvide storke”. Studieblad. 1846. Usigneret. Betegnet “witte Ojevaer” (hvide storke). Pen på papir. Bladstørrelse 15,9×31,2. Uindrammet.

Udført i juli 1846, hvor Lundbye var i Holland på vej hjem fra Italien.

Karl Madsens fortegnelse over J. Th. Lundbyes Tegninger og Vandfarvetegninger under 1846, s. 384. Afbildet s. 231.

Udstillet: Bispegården, Kalundborg, “Johan Thomas Lundbye. Værker fra private samlinger”, 2018, nr. 13. Gengivet i katalog.

Litteratur: Karl Madsen, “Johan Thomas Lundbye 1818–1848”, 1949, afbildet s. 231.

Proveniens: Maleren Constantin Hansen. Hans datter Marie Magdalene Axelsen f. Konstantin-Hansen. Dansk privatsamling af Johan Thomas Lundbye-tegninger.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: fine-art@bruun-rasmussen.dk

Malerier og tegninger, 1. december 2020

Vur­dering

20.000–25.000 DKK

Hammerslag

16.000 DKK