Johan Thomas Lundbye (f. Kalundborg 1818, d. Bedsted 1848)
“Hvide storke”. Studieblad. 1846. Usigneret. Betegnet “witte Ojevaer” (hvide storke). Pen på papir. Bladstørrelse 15,9×31,2. Uindrammet.
Udført i juli 1846, hvor Lundbye var i Holland på vej hjem fra Italien.
Karl Madsens fortegnelse over J. Th. Lundbyes Tegninger og Vandfarvetegninger under 1846, s. 384. Afbildet s. 231.
Udstillet: Bispegården, Kalundborg, “Johan Thomas Lundbye. Værker fra private samlinger”, 2018, nr. 13. Gengivet i katalog.
Litteratur: Karl Madsen, “Johan Thomas Lundbye 1818–1848”, 1949, afbildet s. 231.
Proveniens: Maleren Constantin Hansen. Hans datter Marie Magdalene Axelsen f. Konstantin-Hansen. Dansk privatsamling af Johan Thomas Lundbye-tegninger.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: fine-art@bruun-rasmussen.dk
Malerier og tegninger, 1. december 2020