En samling antikker bestående af en lille pyxis dekoreret i sort glasur med bølger og blade, miniature kande i sort glasur, romersk lampe samt to udekorerede krukker og en plade med kileskrift. 4. årt. f. Kr. - 2. årh. e. Kr. L. 3,5–7,5 cm. (6)
Proveniens: Ifølge oplysninger erhvervet på rejser i 1950–60erne.
Pyxis repareret, fragmenter, ridser, alders- og brugsslitage.
For lande udenfor Danmark kan dette katalognummer være omfattet af særlige regulering, hvorfor det tilrådes potentielle købere at gøre sig bekendt med disse regler.
Ældre malerier, møbler og varia, 28. september 2020
24 bud