Jakob Ivanovich Brovar (f. Kapionovka ved Kiev 1864, d. Skt. Petersborg 1941)
Hyrder i Kaukasus. Sign. Brovar (med kyrilliske bogstaver). Olie på lærred. 60×57.
Proveniens: Dansk privatsamling.
Lærred bør strammes op. Blændrammen sidder løst i rammen. Minimale ridser. En enkelt afskalning til venstre på træet. Minimal slidtage langs rammekanter.
Russisk tema, 6. december 2021