12139/64
Ole Wanscher (f. Frederiksberg 1903, d. Charlottenlund 1985)
Gyngestol med stel af teak betrukket med sort læder. Model 160. Formgivet 1951. Udført hos France & Søn. H. 96.
Manglende sædehynde.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Læder med nogle krakeleringer.
Kunst, antikviteter & design, 30. september 2021
Vurdering
Hammerslag
10 bud