2417/​2026

Lommeur af 14 kt. guld. Kroneoptræk og ankergang. Kæde af forgyldt metal. Ø 51 mm. Støvkapsel af metal. Vægt uden kæde ca. 87 g. 1900–1910'erne.

Samtidig æske medfølger.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Uret fungerer, men der garanteres ikke for funktionaliteten. Revne på skiven.

Armbåndsure, 24. april 2024

Ure ▸ Lommeure

Vur­dering

3.000–4.000 DKK

Hammerslag

11 bud

5.500 DKK
(Autobud) 5.000 DKK
4.800 DKK
(Autobud) 4.600 DKK
4.400 DKK
(Autobud) 4.200 DKK
4.000 DKK
(Autobud) 1.150 DKK
1.100 DKK
1.050 DKK
1.000 DKK