1738/1590
Dåbsfad af punslet og drevet messing, i spejlet Eva med slangen under kundskabens træ. Tyskland 17. årh. Diam. 42 cm.
Proveniens: Birgit og Bent Wolstrups Samling
Fremstår med alders- og brugsslitage. Reparation på fane; hul på figurens ben.
Varia (udskudt), 28. september 2017
Vurdering
Hammerslag
13 bud