Gerd Bøgelund (f. Gentofte 1923, d. 1987)
Nils Thorsson (f. Eslöv 1898, d. 1975)
Fem dele stentøj bestående af et fad, to vaser samt to skåle, delvis modelleret med motiv og mønstre. Dekoreret med hhv. celadonglasur og gråbrun glasur. Sign. monogram. Kgl. P. Unika. H. 3,5–11. (5)
Almindelig brugs- og alderspatina, herunder ridser og mærker. Vase med celadonglasur med hårrevne på munding samt brugsspor indvendigt.