Kinesisk plakette af porcelæn, dekoreret i farver med mytisk sceneri. Signeret Qi Shi og antagelig dateret 1944. Indrammet. Republic 1912–1949. Lysmål 37,5×24,5 cm.
Proveniens: Fra en dansk privatsamling. Erhvervet i Kina i 1960erne.
Minor wear, a small surface glaze chip on rock. A small chip at side of plaque.
Budgivning på dette katalognummer kræver forudgående registrering af gyldigt betalings-/kreditkort, fremvisning af billedlegitimation samt indbetaling af depositum på 25.000 DKK på forlangende. Registrering af gyldigt betalings-/kreditkort, billedlegitimation og depositum skal være Bruun Rasmussen Kunstauktioner i hænde senest fredag den 7. juni. Kontakt venligst Bruun Rasmussen herom via e-mail: bids@bruun-rasmussen.dk eller tlf.: +45 8818 1013.
Asiatisk kunsthåndværk, 11. juni 2024