2412/878
Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
“Koglen”. Pendel med lameller af stål. Udført hos Louis Poulsen. Diam. 60.
Alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og skævheder. Fatningshus er ikke oprindeligt tilhørende denne lampe. Top monteret med uoriginal ophængsbeslag. Wire medfølger ikke. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 19. marts 2024
Vurdering
Hammerslag