2004/​537 Illum Wikkelsø: “Wiki”. Et par lænestole med stel af palisander, betrukket med sort skind. Udført hos Koefoed's Møbelfabrik. (2)

Be­skriv­el­se

“Wiki”. Et par lænestole med stel af palisander, betrukket med sort skind. Udført hos Koefoed's Møbelfabrik, Hornslet. (2)

Litteratur: Katalog, Koefoeds Møbelfabrik, 1966.

Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Overfladeridser og mærker. Nyere latexgjorde i bunden. Senere udgave uden messingbøjler i ryg og med udvendige synlige skruer.

Moderne kunst og design (udskudt), 23. januar 2020

Kunstner

Illum Wikkelsø (f. 1919, d. 1999)

Vur­dering

8.000 kr.

Hammerslag

6.000 kr.

6.000 kr.
5.500 kr.
5.000 kr.