2004/537
Illum Wikkelsø (f. 1919, d. 1999)
“Wiki”. Et par lænestole med stel af palisander, betrukket med sort skind. Udført hos Koefoed's Møbelfabrik, Hornslet. (2)
Litteratur: Katalog, Koefoeds Møbelfabrik, 1966.
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Overfladeridser og mærker. Nyere latexgjorde i bunden. Senere udgave uden messingbøjler i ryg og med udvendige synlige skruer.
Moderne kunst og design (udskudt), 23. januar 2020
Vurdering
Hammerslag