2119/749
Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
“Bombardement”. Stel til 15-armet bombardementskrone af bruneret messing. Koniske fatningshuse af zink. En arm monteret med O-1 overskærm af ravfarvet glas. Udført hos Louis Poulsen. H. 88.
Brugsslitage, herunder ridser og mærker. Løse samlinger. Skærmholdere medfølger løst. Ene skærm med stram skærmholder, denne fatning med manglende bakelitdel. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 11. maj 2021
Vurdering
Hammerslag
19 bud