Birte Weggerby (f. Vinkel ved Viborg 1927, d. 1982)
Stort fad af chamotte modelleret i oval form med buende kant. Indvendigt dekoreret med fuglemotiv glaseret i gråhvidt, blåt, grønt og sort. Sign. monogram -50. Unik. H. max. 12,5. B. max. 47. L. 56.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 9. juni 2020