900/​157

Ludvig Holberg (f. Bergen 1684, d. 1754)

Comoedier sammenskrevne for Den Danske Skueplads ved Hans Mikkelsen. Første tome. Kbh 1724. 2. udg. 8vo. Titelblad og de 2 første blade af Betenkning er i faksimile. I Den politiske kandestøber mangler B 2–7 og C 2–7. I alt mangler 15 af bogens 144 blade, hvoraf 3 er erstattet med faksimiler. Den Vegelsindede, Jean de France, Jeppe paa Bjerget og Mester Gert Westphaler er komplette. Just Justesens Betenkning og Gert Westphaler er i Holbergs retmæssige II edition. Indb. i hellæder med forgyldt ryg og helt guldsnit (Petersen & Petersen).

E-M, II, 163 + p. 165–169.

Proveniens: Jonas Skovgaard, skibsreder Meyer (auktion ABR nr. 333, #113), herefter bogsamler og Æresmedlem i Dansk Bibliofilklub, Flemming Erik Pedersen (1931–2020).

Malerier, møbler, tæpper, kunsthåndværk og bøger, 8. marts 2021

Vur­dering

8.000–10.000 DKK

Hammerslag

5.000 DKK