Salvador Dalí (f. Figueres 1904, d. sst. 1989)
“Tristan et le dragon”, 1970. Fra serien “Tristan et Iseult”. Sign. Dalí, 86/125. Udgivet af Jean Schneider, Basel. Litografi i farver. Lysmål 42×27.
Litteratur: Field nr. 70–10-E. Prestel nr. 410.
Papiret er gulnet en smule. Undersøgt i ramme.
Moderne kunst og design, 31. oktober 2023
20 bud