2426/923
Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)
Fritstående tre-pers. sofa betrukket med ben af mahogni. Sæde, sider og ryg betrukket med sort skind. Model 2209. Formgivet 1963. Udført hos Fredericia Stolefabrik. L. 186.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Skind med pletter og smuds.
Vurdering
Hammerslag