866/​700

Harald Giersing (f. København 1881, d. sst. 1927)

“Karneval” (Selvportræt med rød hue). Sign. monogram 13. På bagsiden: Selvportræt. Olie på compoboard. 62×47

Litteratur: Lennart Gottlieb: “Harald Giersing. Maler, Kritiker, Menneske”, København, 1995, gengivet side 143. Udstillet: Harald Giersing Mindeudstilling, Charlottenborg, København, 1927, kat. nr. 163. Udstillet: Giersing-udstilling, Stockholm og København, 1958, kat. nr. 31a. Udstillet: Kunstforeningen, København, 1967, kat. nr. 24. Udstillet: “Harald Giersing-samlet privat”, Kildeskovshallen, 1978, kat. nr. 25. Udstillet: “Harald Giersing: Maleri ord og Musik”, Statens Museum for Kunst, København og Aarhus Kunstmuseum, 1995–1996, kat. nr. 47, gengivet helsides i farver i kataloget.

Moderne malerier & skulpturer, 28. september 2016

Vur­dering

200.000–250.000 DKK

Hammerslag

220.000 DKK