2416/​709

Just Andersen (f. Godhavn, Grønland 1884, d. Glostrup 1943)

Et par ovale jardinierer af patineret diskometal med kanelleret korpus. Stemplet monogram Just A. Dessin 1752. H. 11,5. B. 19. L. 32. (2)

Almindelig brugs- og alderspatina, herunder ridser, mærker og enkelte hak. Flere retouscheringer/senere bemalede områder. Se venligst detaljefotos.

Moderne kunst og design, 16. april 2024

Vur­dering

8.000–10.000 DKK

Hammerslag

8.500 DKK

8.500 DKK
(Autobud) 8.000 DKK
8.000 DKK
(Autobud) 7.500 DKK
7.000 DKK
(Autobud) 6.500 DKK
6.000 DKK
4.000 DKK