2014/​8516

Fritz Syberg (f. Faaborg 1862, d. Kerteminde 1939)

Portræt af kunstnerens datter, Besse. Sign. monogram 1912–25. Vandfarve på papir monteret på malepap. Lysmål 43 × 41.

Besse Giersing (1896–1944) var Fritz og Anna Sybergs ældste datter. Hun blev i 1917 gift med maleren Harald Giersing.

Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 1539, 2015 nr. 8551.

Nogle misfarvninger / papiret er gulnet. Undersøgt i ramme.

Kunst på papir, 30. marts 2020

Vur­dering

5.000 DKK

Hammerslag

3.200 DKK

3.200 DKK
3.000 DKK
2.900 DKK
(Autobud) 2.800 DKK
2.700 DKK
2.600 DKK
2.500 DKK