877/​349

Charles Frédéric Bonté

Lommeur med spindelgang, i rigt graveret kasse af guld, hvid skive med romertal, ydre 5-minutter arabertal og nøgleoptræk, forgyldt værk signeret C.F. Bonté, Kiøbenhavn Anno 1777. Vægt ialt 73 gr. Kassediam. 42 mm.

Charles Frédéric Bonté, født i Frankrig/Schweiz?, mester i København 1771, erklæret fallit i 1772, udgik af lavet i 1780. Proveniens: Dansk privat samling

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt varia@bruun-rasmussen.dk

Tæpper, varia, møbler, ure, 28. februar 2018

Ure ▸ Lommeure

Vur­dering

5.000 DKK

Hammerslag

12.000 DKK