Charles Frédéric Bonté
Lommeur med spindelgang, i rigt graveret kasse af guld, hvid skive med romertal, ydre 5-minutter arabertal og nøgleoptræk, forgyldt værk signeret C.F. Bonté, Kiøbenhavn Anno 1777. Vægt ialt 73 gr. Kassediam. 42 mm.
Charles Frédéric Bonté, født i Frankrig/Schweiz?, mester i København 1771, erklæret fallit i 1772, udgik af lavet i 1780. Proveniens: Dansk privat samling
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt varia@bruun-rasmussen.dk
Tæpper, varia, møbler, ure, 28. februar 2018