Foto endnu ikke klar
891/​1559

Helen Schou (f. Frederiksberg 1905, d. Charlottenlund 2006)

“Moder og barn”, ca. 1943. Sign. Helen Schou, stemplet L. Rasmussen Broncestøberi, Kbhvn. Grønpatineret bronze. H. 175.

Billedhuggeren Helen Schou har sat mange aftryk i den danske kunsthistorie, men især huskes hun nok for Den Jyske Hingst i Randers samt Rytterstatuen af Christian X i Århus – begge monumentale værker, der står som stolte vartegn i bybillederne.

”Moder og Barn” som vi her udbyder til salg med en smuk patinering, kendes måske af sommergæster ved Bellevue Strand, hvor en version pryder udsigten mod Øresund.

I modsætning til Helen Schous mere imposante værker er skulpturen her en ganske usentimental skildring af en rank, selvbevidst moder bærende sit lille barn på armen. Kvinden står i en klassisk kontraposto stilling, hvilende på venstre ben, der tillader hende at støtte armen på hoften, samtidig med at det understreger kroppens kraftfuldhed.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: modernart@bruun-rasmussen.dk

Malerier, skulpturer og grafik, 5. december 2019

Vur­dering

125.000–150.000 DKK

Hammerslag

125.000 DKK