1345/846
Illum Wikkelsø (f. 1919, d. 1999)
Fritstående drejestol med sort skind, stel af matforkromet stål. Model ML 214. Udført hos Mikael Laursen, Aarhus.
Almindelig brugspatina, herunder ridser, mærker samt overfladekrakeleringer.
Moderne kunst og design, 5. november 2013
Vurdering
Hammerslag
27 bud