Bjørn Wiinblad (f. København 1918, d. 2006)
Stor kvindefigur af lertøj sammensat af fem dele, øverste del med urtepotteskjuler i form af hat. Dekoreret med blåglaserede motiver på lysegrå base, fletninger med mørkeblå glasur. Sign. Bjørn Wiinblad. Cirkulær sokkel af gråmalet træ medfølger. H. 160. H. inkl. sokkel 172. Indvendig diam. på blomsterholder 17.
Alders- og brugsrelateret patina, herunder spor af kalk på indersiden af blomsterholder. Bagsiden af figurens nederste del med 1 minimalt afslag i glasurens overflade.
Moderne kunst og design, 8. maj 2018