P. C. Skovgaard (f. Ringsted 1817, d. København 1875)
Parti fra Tisvilde Strand. 1836. Usigneret. Olie på malepap. 19,5×29,5.
På bagsiden følgende attestation fra kunstnerens søn Joakim Skovgaard: “At dette maleri er malet af Prof. P. C. Skovgaard er jeg overbevist om. Joakim Skovgard”.
Kommissionsbud