2009/​61 Ubekendt maler, 19. årh.s anden halvdel: Sankt Jørgen og Dragen. Usigneret. Olie og bly på lærred monteret på malepap. ca. 48×33,5.

Be­skriv­el­se

Sankt Jørgen og Dragen. Usigneret. Olie og bly på lærred monteret på malepap. ca. 48×33,5.

Beskrivelse rettet 18–02-2020.

Afskalninger, mest langs nedre og højre kant. Mindre krakeleringer og ridser af forskellig grad. Behov for let overfladerensning.

Ældre malerier, møbler og varia, 24. februar 2020

Vur­dering

6.000–8.000 kr.

Hammerslag