2441/5
Engelsk George III standur i kasse af egetræ, skive af forgyldt messing med gennembrudt hjørneornamentik, bemalet månefase, værk med kalender. Sign. John Wyld, Nottingham. England, 18. årh.s slutning. H. 315. B. 53. D. 25.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Uret fungerer, men der garanteres ikke for funktionaliteten. Pendul, To lodder og Nøgle medfølger.
Vurdering