Per Kirkeby (f. København 1938, d. sst. 2018)
“Model til Ballerup”, 1993. Sign. PK, 12/14, stemplet Schmäke, Düsseldorf. Sort patineret bronze. 15×25×9.
Litteratur: Poul Erik Tøjner: “Per Kirkeby Skulptur”, Forlaget Bjerggaard, København 2005, værkfortegnelsen nr. PKM66, geng. s. 235. Proveniens: Privatsamling, Danmark.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: modernart@bruun-rasmussen.dk
Malerier og skulpturer, 16. juni 2020