1924/8505
Russisk saltkar af sølv i form a en tronstol, indvendig forgyldt, graveret med geometriske mønstre og russisk tekst “uden salt og brød er det kun et halvt måltid”, indvendig graveret 5. januar 1868 (med kyrilliske bogstaver). Mestermærke AE, guardein Victor Savinkov 1865, Moskva bymærke, lødighed 84. Vægt ca. 160 g. H. 9,8.
Mindre aldersslitage, bl. a. enkelte buler og ridser samt slidt forgyldning.
Russisk tema, 13. juni 2019
Vurdering
Hammerslag
24 bud