2142/​785

Fritz Hansen

Et par lænestole med ben af bejdset bøg. Sæde, sider og ryg betrukket med hhv. grøn og gul uld. Model 1518. Udført hos Fritz Hansen, 1940'erne. (2)

Fremstår kraftig med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Uld med defekter og huller.

Moderne kunst og design, 19. oktober 2021

Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hammerslag

14.000 DKK

15 bud

14.000 DKK
(Autobud) 13.500 DKK
13.000 DKK
9.000 DKK
(Autobud) 8.500 DKK
8.000 DKK
(Autobud) 6.500 DKK
6.000 DKK
(Autobud) 5.500 DKK
5.000 DKK
(Autobud) 3.800 DKK
3.600 DKK
(Autobud) 3.400 DKK
3.200 DKK
3.000 DKK