2142/785
Et par lænestole med ben af bejdset bøg. Sæde, sider og ryg betrukket med hhv. grøn og gul uld. Model 1518. Udført hos Fritz Hansen, 1940'erne. (2)
Fremstår kraftig med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Uld med defekter og huller.
Moderne kunst og design, 19. oktober 2021
Vurdering
Hammerslag
15 bud