2043/​121

Elisabeth Schiøtt (f. København 1856, d. sst. 1938)

“Fra en have i Visby Gotland”. Sign. E. S. Olie på lærred. 46×40.

Kunstneren, Elisabeth Schiøtt, arbejdede i sit maleri særligt med landskabsmotivet. Nordsjælland, specielt egnen omkring Hornbæk og Frederiksværk, optræder hyppigt i hendes værker - også i mange af de værker fra en dansk privatsamling, som Bruun Rasmussen nu udbyder på auktion 2043. Som vi kan se på auktionen, er både områdets blomstrende marker og små udhuse en regnvåd dag interessante for hende som motiv. Hun blev uddannet på Kunstnernes Studieskole og senere på Kunstakademiet under Julius Paulsen, og udstillede gennem en 40 årig periode næsten hvert år på Charlottenborg. I løbet af sit virke søgte hun inspiration på flere studierejser til blandt andet Paris og flere steder i Sverige, hvorfra det frodige udsigtsparti “Fra en Have i Visby Gotland”, nr. 121 på auktionen, stammer.

Proveniens: Dansk privatsamling.

Enkelte mindre krakeleringer. Behov for let overfladerensning og opstramning.

Ældre malerier, møbler og varia, 19. oktober 2020

Vur­dering

4.000–6.000 DKK

Hammerslag

5.500 DKK

22 bud

5.500 DKK
(Autobud) 5.000 DKK
4.800 DKK
4.400 DKK
4.200 DKK
(Autobud) 4.000 DKK
3.800 DKK
3.600 DKK
3.400 DKK
(Autobud) 3.200 DKK
3.200 DKK
(Autobud) 3.000 DKK
2.900 DKK
(Autobud) 2.800 DKK
2.700 DKK
(Autobud) 2.600 DKK
2.500 DKK
(Autobud) 2.400 DKK
2.300 DKK
2.200 DKK
2.100 DKK
2.000 DKK