2008/514
Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
“Koglen”. Pendel med lameller af kobber. Udført hos Louis Poulsen. H. 60. Diam. 72.
Litteratur: “Tænd!”, afb. s. 277.
Dette emne handles i fuldmoms
Brugsslitage. Ridser og mærker. Nogle lameller med buler. Smuds. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 18. februar 2020
Vurdering
Hammerslag