1847/658
Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
“PH 4/4”. Pendel med bajonetfatningning af bruneret messing, overskærm af matglas, skærmholder med trådben. Ustemplet. Udført hos Louis Poulsen. 1930erne. Diam. 40.
Messing montering øverst på ledning afkortet. Der garanteres ikke for funktionaliteten. Mellem- og underskærm mangler.
Moderne kunst og design, 20. november 2018
Vurdering
Hammerslag