Arthur Salm (f. Köln 1904, d. Chicago 1988)
“The Quadrant”, “The Americana”, “The Senator”, “The Scoop”, “The Neptun”, “Germetco, special edition” og “The Ross”. En samling af diverse genstande af rustfrit stål og træ, bestående af 25 dele. Delvist sign. monogram. L. 9–25. (25)
Bestående af:
The Quadrant: Serveringsfad af teak med fire tilhørende fade af stål og fire gafler med greb af palisander. L. 9–18,5.
The Americana: Tøjbørste af valnød med dekoration. Formgivet 1970–80'erne. L. 21.
The Senator: Sæt med brevåbner og saks i etui. Formgivet slut 1960'erne. L. 20,5.
The Scoop: Isske med håndtag af palisander. L. 25.
The Scoop: Isske med håndtag af palisander. L. 24,5
The Neptun: Seks knive med håndtag af skind. Formgivet 1960'erne. L. 20,5.
Germetco, special edition: Te- og kaffekande. Formgivet 1960'erne. H. 14–18.
The Ross: Transistorradio, brevåbner og pen. Formgivet slut 1960'erne. L. 17–25,5.
Almindelig brugsslitage. Der garanteres ikke for funktionaliteten. Tom æske af træ medfølger.
Moderne kunst og design, 10. august 2021
14 bud