1349/​8694

Skulptur af sølv og nefrit i form af liggende hund i russisk stil. Betegnet med faux-stempler “VS (med kyrilliske bogstaver), 1908–1917, lødighed 84”. 20. årh. L. 19.

Mindre alderslitage, bl. a. få afslag på base.

Russisk tema-auktion, 2. december 2013

Vur­dering

8.000 DKK

Hammerslag

4.000 DKK

4.000 DKK